W związku z realizacją zadań wynikających z projektu grantowego realizowanego w ramach poddziałania "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 zapraszamy szkoły z terenu działania LGD SRWS w Łagowie: Szerzawach, Woli Szczygiełkowej, Starym Bostowie, Rzepinku, Pawłowie, Chybicach, Radkowiach, Dąbrowie, Jadownikach, Pokrzywnicy, Świślinie, Łomnie, Godowie, Łagowie, Piotrowie, Jeleniowie, Jeziorku, Mirocicach, Nowej Słupi, Paprocicach, Pokrzywiance, Rudkach, Starej Słupii, Piórkowie, Wszachowicach, Modliborzycach, Iwaniskach, Mydłowie, Ujeździe, Wygiełzowie, Brodach na:

 

Bezpłatne warsztaty podnoszące wiedzę dotyczącą środowiska przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych

W planie m.in. poznanie znaczenia bioróżnorodności, wizyta u koników polskich i w hotelu dla owadów zapylających, spacer po łące, poznanie założeń inteligentnego domu, zagadki związane z ekologicznymi owocami, słodki poczęstunek.

 

Stowarzyszenie Tarczek 24 zapewnia:

przeprowadzenia warsztatów,

dojazd dla grupy 30-50 osób,

słodki poczęstunek

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie:

www.zagroda.pytlowka.pl

 

Dolina Psarki to malownicza część kielecczyzny - rozciągająca się pomiędzy Łysogórami a Puszczą Świętokrzyską. Dolina, która pamięta starożytny wytop żelaza, zjazdy słowiańskich władców, najazdy mongołów i walki partyzanckie. Dolina, nad którą góruje Święty Krzyż, a główną oś wyznacza urokliwa rzeka Psarka.

 

 • N2
 • N12
 • N10
 • N9
 • N5
 • N4
 • N3
 • Trepkowie4
 • N11

Tutaj można spędzić wyjątkowe chwile:

 • odpoczywając w komfortowych pokojach i rodzinnej atmosferze
 • poznając regionalną kuchnię
 • odwiedzając zabytki kultury i techniki: Klasztor na Świętym Krzyżu, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, zamki i    pałace: w Chęcinach, Bodzentynie, Ujeździe, parki rozrywki w Krajnie i Bałtowie,
 • biorąc udział w Opowieściach i warsztatach w Muzeum Doliny Psarki
 • bawiąc się z dziećmi na zadaszonych i odkrytych placach zabaw
 • jeżdżąc konno, na rowerach, zdobywając "szczyty", pływając w jeziorach i basenach
 • spędzając czas aktywnie: grając w bilarda, ping-ponga, badmintona, koszykówkę, piłkę nożną i piłkarzyki, ćwicząc na siłowni z pięknymi widokami na Łysogóry  
 • leniuchując w cieniu drzew lub w hamakach.
 • rozgrzewając ciała w klimatycznej ruskiej Bani

 

Więcej o projekcie

Tarczek, Szerzawy, Świętomarz, Brzezie dzieli zaledwie 3 kilometry. Miejscowości powiązane są ze sobą historycznie i organizacyjnie. Tutaj pracujemy my - właściciele czterech gospodarstw agroturystycznych, opiekunowie stadniny, miłośnicy sauny, organizatorzy warsztatów. Połączyliśmy siły, żeby zaoferować Państwu wizytę w naszych domach i zwiedzanie najbliższej okolicy. Chcemy podzielić się z Wami naszymi pasjami i wiedzą. Pokazać codzienne życie i miejsca do których masowy turysta nie dociera.

 

Widok na rzekę Psarkę w okolicach Kościoła w Tarczku

 

W najbliższej okolicy można zwiedzić Bodzentyn - miasto należące w dawnych czasach do Biskupów Krakowskich. Do czasów obecnych zachowały się fragmenty murów obronnych i kilka ścian z pałacu, w którym rezydowali księża. W kościele parafialnym na uwagę zasługuje ołtarz, który przeniesiony został tu z Katedry na Wawelu. Jeśli chcą się Państwo dowiedzieć, dlaczego zamiast być przed obliczem królów, został zesłany na prowincję, trzeba odszukać zwierzę o czterech nogach...

 

Ruiny Pałacu Biskupów Krakowskich w Bodzentynie

 

Tarczek i Świętomarz to miejscowości w których w najodleglejszych czasach odbywały się targi. Tutaj ludzie z puszczy przynosili upolowane przez siebie skóry, zebrany od dzikich pszczół miód i wymieniali je na płody rolne i przedmioty wytworzone przez rzemieślników. Romański kościół z ciosów piaskowca kryje w sobie kilka zagadek. Jak głosi legenda istnieją tunele łączące go ze wspomnianym wcześniej Pałacem Biskupów Krakowskich w Bodzentynie.

 

Najwyższym punktem pasma Kloowskiego jest Bukowa Góra. To z jej zboczy rozpoczyna swój bieg rzeka Psarka. Krótki spacer wśród bukowego lasu zaprowadzi nas do malowniczych ostańców na jej szczycie. 

W trakcie rowerowych przejażdżek mogą natrafić Państwo na kapliczki, krzyże, drewniane opuszczone domy, pomniki historii.

Niektóre - jak ten upamiętniający potyczkę z tatarami posiadają zaskakujące formy.

Ciekawym pomysłem może być odwiedzenie Muzeum Doliny Psarki i poznanie jej historii poprzez warsztaty organizowane raz w tygodniu od maja do września.

 

Muzeum Doliny Psarki w Tarczku

 

W zakładce noclegi znajdują się opisy każdego z gospodarstw. Każde ma inny klimat i udogodnienia dla gości. Państwo Trepkowie i Sokalscy przygotowali swoje gospodarstwa pod wizyty rodzin z dziećmi. Pani Urszula Czernikiewicz posiada pokoje z łazienkami i wspólną salą - doskonałe rozwiązanie dla grupy przyjaciół. Pali Lidia Głuszek od wielu lat przyjmuje gości, podbijając ich serca domowymi posiłkami.

 

Poza kwaterami Dolina oferuje liczne atrakcje. Wizyta w Ruskiej Bani, degustacja nalewek, sale bilardowe i biesiadne to atrakcje dla starszych gości. Na dzieci czekają place zabaw - zewnętrzne i wewnętrzne, zabawki, piaskownice, huśtawki. Czym byłaby jednak wieś bez zwierząt. W Pytlówce, U Lidii i u Państwa Trepków nadal hodowane są zwierzęta, w zależności od pory roku: krowy, owce, kozy, świnki, kury, kaczki. Są też oczywiście przyjazne psy i koty.

 

  

Zapraszamy do Doliny Psarki - Doliny pełnej Opowieści.

 

 

Osoby odpowiedzialne do udzielania informacji:

 

 

Koordynator projektu:

Sokalska Anna

601 833 661

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

 

 

 

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Multimedia

Cyfrowe kluby seniora

Mapa

noclegi