Dolina Psarki to malownicza część kielecczyzny - rozciągająca się pomiędzy Łysogórami a Puszczą Świętokrzyską. Dolina, która pamięta starożytny wytop żelaza, zjazdy słowiańskich władców, najazdy mongołów i walki partyzanckie. Dolina, nad którą góruje Święty Krzyż, a główną oś wyznacza urokliwa rzeka Psarka.
Tutaj można spędzić wyjątkowe chwile:
- odpoczywając w komfortowych pokojach i rodzinnej atmosferze
- poznając regionalną kuchnię
- odwiedzając zabytki kultury i techniki: Klasztor na Świętym Krzyżu, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, zamki i pałace: w Chęcinach, Bodzentynie, Ujeździe, parki rozrywki w Krajnie i Bałtowie,
- biorąc udział w Opowieściach i warsztatach w Muzeum Doliny Psarki
- bawiąc się z dziećmi na zadaszonych i odkrytych placach zabaw
- jeżdżąc konno, na rowerach, zdobywając "szczyty", pływając w jeziorach i basenach
- spędzając czas aktywnie: grając w bilarda, ping-ponga, badmintona, koszykówkę, piłkę nożną i piłkarzyki, ćwicząc na siłowni z pięknymi widokami na Łysogóry
- leniuchując w cieniu drzew lub w hamakach.
- rozgrzewając ciała w klimatycznej ruskiej Bani
Więcej o projekcie
Tarczek, Szerzawy, Świętomarz, Brzezie dzieli zaledwie 3 kilometry. Miejscowości powiązane są ze sobą historycznie i organizacyjnie. Tutaj pracujemy my - właściciele czterech gospodarstw agroturystycznych, opiekunowie stadniny, miłośnicy sauny, organizatorzy warsztatów. Połączyliśmy siły, żeby zaoferować Państwu wizytę w naszych domach i zwiedzanie najbliższej okolicy. Chcemy podzielić się z Wami naszymi pasjami i wiedzą. Pokazać codzienne życie i miejsca do których masowy turysta nie dociera.
Widok na rzekę Psarkę w okolicach Kościoła w Tarczku
W najbliższej okolicy można zwiedzić Bodzentyn - miasto należące w dawnych czasach do Biskupów Krakowskich. Do czasów obecnych zachowały się fragmenty murów obronnych i kilka ścian z pałacu, w którym rezydowali księża. W kościele parafialnym na uwagę zasługuje ołtarz, który przeniesiony został tu z Katedry na Wawelu. Jeśli chcą się Państwo dowiedzieć, dlaczego zamiast być przed obliczem królów, został zesłany na prowincję, trzeba odszukać zwierzę o czterech nogach...
Ruiny Pałacu Biskupów Krakowskich w Bodzentynie
Tarczek i Świętomarz to miejscowości w których w najodleglejszych czasach odbywały się targi. Tutaj ludzie z puszczy przynosili upolowane przez siebie skóry, zebrany od dzikich pszczół miód i wymieniali je na płody rolne i przedmioty wytworzone przez rzemieślników. Romański kościół z ciosów piaskowca kryje w sobie kilka zagadek. Jak głosi legenda istnieją tunele łączące go ze wspomnianym wcześniej Pałacem Biskupów Krakowskich w Bodzentynie.
Najwyższym punktem pasma Kloowskiego jest Bukowa Góra. To z jej zboczy rozpoczyna swój bieg rzeka Psarka. Krótki spacer wśród bukowego lasu zaprowadzi nas do malowniczych ostańców na jej szczycie.
W trakcie rowerowych przejażdżek mogą natrafić Państwo na kapliczki, krzyże, drewniane opuszczone domy, pomniki historii.
Niektóre - jak ten upamiętniający potyczkę z tatarami posiadają zaskakujące formy.
Ciekawym pomysłem może być odwiedzenie Muzeum Doliny Psarki i poznanie jej historii poprzez warsztaty organizowane raz w tygodniu od maja do września.
Muzeum Doliny Psarki w Tarczku
W zakładce noclegi znajdują się opisy każdego z gospodarstw. Każde ma inny klimat i udogodnienia dla gości. Państwo Trepkowie i Sokalscy przygotowali swoje gospodarstwa pod wizyty rodzin z dziećmi. Pani Urszula Czernikiewicz posiada pokoje z łazienkami i wspólną salą - doskonałe rozwiązanie dla grupy przyjaciół. Pali Lidia Głuszek od wielu lat przyjmuje gości, podbijając ich serca domowymi posiłkami.
Poza kwaterami Dolina oferuje liczne atrakcje. Wizyta w Ruskiej Bani, degustacja nalewek, sale bilardowe i biesiadne to atrakcje dla starszych gości. Na dzieci czekają place zabaw - zewnętrzne i wewnętrzne, zabawki, piaskownice, huśtawki. Czym byłaby jednak wieś bez zwierząt. W Pytlówce, U Lidii i u Państwa Trepków nadal hodowane są zwierzęta, w zależności od pory roku: krowy, owce, kozy, świnki, kury, kaczki. Są też oczywiście przyjazne psy i koty.
Zapraszamy do Doliny Psarki - Doliny pełnej Opowieści.
Osoby odpowiedzialne do udzielania informacji:
Koordynator projektu:
Sokalska Anna
601 833 661
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.