Agroturystyka

Agroturystyka jest rodzajem turystyki wiejskiej polegającej na wypoczynku o rolnika.Ta krótka definicja podkreśla, że aby coś nazwać agroturystyką, potrzebny jest gospodarz, pole i uprawy. Przepiękne wille z basenami, lub duże góralskie chaty stojące w centrach turystycznych miejscowości w żaden sposób nie należą do kategorii - agroturystyki.

Agroturystyka, to kontakt z wsią, ze zwierzętami, warzywami, ludźmi pracującymi na roli. To możliwość uczestniczenia w codziennym obrządku, tradycyjna polska kuchnia. Czasami wśród rolników zdarzają się artyści, rzemieślnicy lub po prostu osoby kultywujący wielowiekowe tradycje. Wtedy można pomóc tkać na krosnach, haftować, kuć żelazo, rzeźbić w drewnie, lepić dzbany....


Głównym celem agroturystyki jest przeciwdziałanie wyludnieniu się wsi, poprzez umożliwienie wzrostu dochodów ludności, zachęcanie do wytwarzania wyrobów pamiątkarskich oraz rozwój infrastruktury wspierającej ekologiczne wzory turystyki.

W Dolinie Psarki działają  "prawdziwe" Gospodarstwa Agroturystyczne - AiA Trepka oraz Gospodarstwo Agroturystyczne Pytlówka, gdzie gospodarze nadal uprawiają ziemię, hodują drób, robią sery i wędliny.

Winnica nad źródłem, oferuje noclegi w Domku w winnicy. To niepowtarzalna możliwość poznania uprawy winorośli i zasmakowania wina, "prosto z beczki". Opowieści o tradycjach winiarskich i wieczorna degustacja z gospodarzami z pewnością urozmaici każdy pobyt.

Pokoje oraz wyżywienie oferuje także Pani Ula Czernikiewicz. Jej gościnę wybierają najczęściej grupy przyjaciół i zaprzyjaźnione rodziny.

Zapraszamy w Góry Świętokrzyskie. Zapraszamy do Doliny Psarki.

 

Adresy i telefony do gospodarstw agroturystycznych w Dolinie Psarki:

 

Gospodarstwo Agroturystyczne Pytlówka 41 272 27 81, 609 803 736

Gospodarstwo Agroturystyczne Urszula Czernikiewicz  695 514 500

Gospodarstwo Agroturystyczne A i A Trepkowie 41 272 29 24

Gospodarstwo Agroturystyczne Lidia Głuszek tel. 41 211 53 13

Gospodarstwo Agroturystyczne Pod Bukiem 41 311 53 20

 

 

 

 

 

 

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Multimedia

Cyfrowe kluby seniora

Mapa

noclegi