Agroturystyka

Agroturystyka jest rodzajem turystyki wiejskiej polegającej na wypoczynku o rolnika.Ta krótka definicja podkreśla, że aby coś nazwać agroturystyką, potrzebny jest gospodarz, pole i uprawy. Przepiękne wille z basenami, lub duże góralskie chaty stojące w centrach turystycznych miejscowości w żaden sposób nie należą do kategorii - agroturystyki.

Agroturystyka, to kontakt z wsią, ze zwierzętami, warzywami, ludźmi pracującymi na roli. To możliwość uczestniczenia w codziennym obrządku, tradycyjna polska kuchnia. Czasami wśród rolników zdarzają się artyści, rzemieślnicy lub po prostu osoby kultywujący wielowiekowe tradycje. Wtedy można pomóc tkać na krosnach, haftować, kuć żelazo, rzeźbić w drewnie, lepić dzbany....


Głównym celem agroturystyki jest przeciwdziałanie wyludnieniu się wsi, poprzez umożliwienie wzrostu dochodów ludności, zachęcanie do wytwarzania wyrobów pamiątkarskich oraz rozwój infrastruktury wspierającej ekologiczne wzory turystyki.

W Dolinie Psarki działają  "prawdziwe" Gospodarstwa Agroturystyczne - AiA Trepka oraz Gospodarstwo Agroturystyczne Pytlówka, gdzie gospodarze nadal uprawiają ziemię, hodują drób, robią sery i wędliny.

Winnica nad źródłem, oferuje noclegi w Domku w winnicy. To niepowtarzalna możliwość poznania uprawy winorośli i zasmakowania wina, "prosto z beczki". Opowieści o tradycjach winiarskich i wieczorna degustacja z gospodarzami z pewnością urozmaici każdy pobyt.

Pokoje oraz wyżywienie oferuje także Pani Ula Czernikiewicz. Jej gościnę wybierają najczęściej grupy przyjaciół i zaprzyjaźnione rodziny.

Zapraszamy w Góry Świętokrzyskie. Zapraszamy do Doliny Psarki.

 

Adresy i telefony do gospodarstw agroturystycznych w Dolinie Psarki:

 

Gospodarstwo Agroturystyczne Pytlówka 41 272 27 81

Gospodarstwo Agroturystyczne Urszula Czernikiewicz  41 334 31 45

Gospodarstwo Agroturystyczne A i A Trepkowie 41 272 29 24

Gospodarstwo Agroturystyczne Lidia Głuszek tel. 41 211 53 13

Gospodarstwo Agroturystyczne Pod Bukiem 41 311 53 20

Winnica nad źródłem 792 856 939 

 

 

 

 

 

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Multimedia

Mapa

Warsztaty

noclegi